środa, 7 kwietnia 2010

Budowa i zasada działania lodówki


Lodówka - szafka, szafa o pojemności do kilkuset litrów, wewnątrz której utrzymywana jest temperatura obniżona w stosunku do otoczenia. Głównym elementem lodówki jest urządzenie chłodnicze zazwyczaj sprężarkowe lub absorpcyjne.Lodówki domowe służą do przechowywania żywności i schładzania, np. napojów. Buduje się je często jako lodówkozamrażarki.

W lodówkach, zamrażarkach i urządzeniach klimatycznych wykorzystuje się zjawisko ochładzania się cieczy wskutek szybkiego parowania. Urządzenia te składają się z czterech podstawowych części: zbiornika substancji chłodzącej, dwóch wymienników ciepła (wewnętrznego i zewnętrznego) i sprężarki.

Substancja chłodząca w stanie ciekłym jest pompowana do zwojów wymiennika ciepła znajdującego się wewnątrz lodówki. Tam gwałtownie paruje, pobierając ciepło z otoczenia. Następnie, już jako gaz, jest wsysany do sprężarki znajdującej się na zewnątrz lodówki. Sprężony gaz kierowany jest do znajdującego się również na zewnątrz lodówki wymiennika ciepła, w którym oddaje ciepło do otoczenia, a sam ochładza się i skrapla. Ciekła substancja trafia znów do zbiornika, z którego jest kierowana do wewnętrznego wymiennika ciepła i cykl powtarza się.

5 komentarzy:

  1. Bardzo fajne, ale mało rozumiem

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mawi https://www.mawi-poland.pl/ – witryny chłodnicze, na które warto postawić. Współpracujemy już prawie cztery lata i jak na razie wszystko gra, włącznie z serwisowaniem!

    OdpowiedzUsuń